« Back

Mesinikud saavad 1. maist PRIAle esitada mesilaspere toetuse taotlusi

Sarnaselt eelmistele aastatele saavad mesinikud taas taotleda toetust mesilasperede pidamise eest ehk TARU toetust. Taotlusi võetakse e-PRIAs vastu 1.–10. maini.

Mesilaspere toetuse taotlemisel tuleb arvestada:

  • mesila, kus mesilasperesid peetakse, peab olema põllumajandusloomade registris registreeritud hiljemalt 30. aprillil 2023. Pärast 30. aprilli registreeritud mesilatele toetust taotleda ei saa;
  • 2024. aastal antakse toetust mesilaspere(de) kohta, keda taotleja 30. aprilli 2023. aasta seisuga põllumajandusloomade registri andmetel pidas ning kelle pidamisest ta teavitas registrit hiljemalt 6. maiks 2023.

Toetuse saamiseks peab taotlejal olema vähemalt üks mesilaspere ja ta peab mesilasperesid pidama taotlusel märgitud arvul ja pidamiskohas kuni 15. juunini 2024. Kui see arv enne 15. juunit väheneb, tuleb e-PRIAs esitada mesilaspere toetuse taotluse muudatus koos põhjendusega, miks mesilasperede arv vähenes. Kui mesilaspere pidamiskoht muutub enne 15. juunit, tuleb sellest teavitada põllumajandusloomade registrit, esitades soovituslik vorm „Teavitus mesilasperede tegevuskoha muudatustest", mis on kättesaadav PRIA kodulehel. Teavitus tuleb esitada 7 tööpäeva jooksul pidamiskoha muutusest alates, kuid mitte hiljem kui 15. juunil.

Kõiki esitatud taotlusi kontrollitakse administratiivselt. Lisaks viib Põllumajandus- ja Toiduamet valimi alusel taotlejate juures läbi kohapealsed kontrollid.

Riigieelarvest rahastatava toetuse eelarve on tänavu 800 000 eurot. Ühe mesilaspere kohta makstava toetuse suurus sõltub sellest, kui paljudele mesilasperedele toetust taotletakse: eelarve jagatakse nõuetele vastavate mesilasperede arvuga. Tähtaeg toetuse väljamaksmiseks on 31. detsember 2024.

Nõustamisteenuse kasutamine

Varasemalt said taotlejad taotluse esitamisel kasutada konsulentide poolt pakutud tasuta nõustamise teenust. Käesolevast aastast on soodustingimustel nõuandeteenuse kasutamine võimalik vaid teatud tingimustel ning kindla sihtgrupi poolt. Kuna mesilaspere toetuse taotlejad ei kuulu sihtgruppi, siis ei saa nad soodustingimustel nõustamist kasutada. Küll aga saab mesilaspere toetuse taotleja vajadusel küsida endiselt abi taotlusprotsessiga kursis olevatelt nõustajatelt, kuid osutatud teenuse eest tuleb täies mahus ise tasuda.

Vajadusel saab taotlemise ja e-PRIA kasutamise kohta nõu küsida, helistades PRIA pindala- ja loomatoetuste infotelefonil 737 7679.

Volituste andmine toetuse taotluste esitamiseks

Kui taotleja soovib toetust taotleda, aga tal ei ole võimalik taotlust ise esitada, saab ta enda toetuse taotlust esitama volitada usaldusväärset isikut. Volituse saab vormistada e-PRIAs või soovituslikul vormil, mis on kättesaadav veebilehel www.pria.ee à Registrid à Kliendiregister à Esindusõigused ja volitused.

Erandina (juhul kui ei ole võimalik volitusi anda e-PRIAs, digitaalselt allkirjastatult või paberil) võib füüsiline isik volitusi taotluste esitamiseks anda ka telefoni teel, pöördudes PRIA poole registrite osakonna infotelefonil 731 2311.

Taotluse esitamine PRIA teenindusbüroos

Mesilaspere toetuse taotluse esitamiseks saab kasutada ka PRIA maakondlike teenindusbüroode kliendiarvuteid. Enne teenindusbüroosse tulemist palume eelnevalt broneerida aeg taotluse esitamiseks kas PRIA kodulehe kaudu aadressil www.pria.ee/broneering või helistades teenindusbüroosse. Teenidusbüroode kontaktid leiate aadressil https://www.pria.ee/teenindusburood. Küsimuste korral palume helistada PRIA pindala- ja loomatoetuste infotelefonil 737 7679.  

Edukat taotlemist!

Vihikust veebi – kasuta PRIA elektroonset põlluraamatut

e-PRIA põldude haldamise teenus täienes põlluraamatuga seotud osaga. See annab põlluharijatele, kes ei kasuta mõnda põlluraamatu pidamise teenust pakkuvat eratarkvara või soovib keskkonda vahetada, võimaluse hakata põlluraamatut pidama PRIA poolt tasuta pakutavas teenuses.

Selleks, et põldude haldamise teenuses põlluraamatu pidamise funktsionaalsust kasutada, peab olema PRIA klient – kliendiks saab registreerida e-PRIAsse esmakordsel sisselogimisel. Teenus on kasutatav kõigile põllumajandustootjatele ning teenuse kasutamiseks ei pea olema toetuste taotleja. Põlluraamatu pidamise funktsionaalsuse leiab pindalatoetuste taotlejatele juba tuttavast e-PRIA rubriigist „Pindalateenused" menüünupu „Põldude haldamine" alt.

Kõigil elektroonse põlluraamatu pidamisest huvitatud põlluharijatel on hea võimalus PRIA osutatava teenusega tutvuda ning hinnata, kas see vastab tema vajadustele. Siiski tuleb meeles pidada, et keskkonnasõbraliku majandamise toetuse taotlejad peavad hiljemalt 15. juuliks tegema valiku, kas nad peavad elektroonset põlluraamatut PRIA poolt pakutavas põldude haldamise teenuses või mõnes eratarkvaras.

PRIA põlluraamatu võimalused

Tegemist on aastaringselt kasutatava tasuta tööriistaga, mis võimaldab põlluharijal tegevusi sisestada ning uue hooaja põlde (sh pärandniidu alasid) ette planeerida. Teenuses saab lisada ja muuta põlde, hallata nende andmeid ning neid ka eksportida ja importida. Võimalik on sisestada 30 erinevat tegevust, nt külv, saagikoristus, väetamine, taimekaitsevahendid jm. Kasutamiseks on saadaval ka kõik PRIA kaardirakenduse tööriistad ning erinevad kaardikihid.

Kui varasemalt sai põldude haldamise teenuses oma põldusid hakata ette valmistama alles taotlusperioodi alguses, siis nüüd on võimalik uue hooaja põllud, kultuurid jms uueks aastaks ette planeerida juba sügisel või talvel ning muudatused ei mõjuta käimasolevat (taotlus)hooaega.

PRIA põldude haldamise teenuses on välja arendatud esmased põlluraamatu pidamiseks vajalikud funktsionaalsused, mida põlluharijal võib tarvis minna. Praegu saadavalolev põlluraamatu funktsionaalsus on võrreldes eratarkvaradega väiksem ning pakub võimaluse minimaalses mahus põlluraamatu pidamiseks. PRIA plaanib keerulisemaid lisafunktsionaalsusi arendada järk-järgult järgnevate aastate jooksul vastavalt sellele, milliste järele on suurim nõudlus. Siinkohal on kasutajate tagasiside väga vajalik ja oodatud. Kõik ettepanekud põlluraamatu teenuse parendamiseks palume saata e-posti aadressil maa@pria.ee.

PRIA elektroonse põlluraamatu funktsionaalsuse loomine on oluline Eesti põllumajandusandmete kesksel digitaliseerimisel. Riik on võtnud eesmärgiks liikuda järk-järgult suunas, et need andmed oleksid tulevikus riigile ligipääsetavad ja kasutatavad nii statistikas, teadustöödes kui ka kestliku põllumajanduse soodustamisel ning põllumajanduspoliitika kujundamisel. Ühtlasi aitab elektroonse põlluraamatu pidamine kaasa põllumajanduses digipöörde elluviimisele.

Koolitused

PRIA pakub mitmeid koolitusi ja tehnilist kasutajatuge, et põllumajandustootjaid ning nõustajaid PRIA e-põlluraamatu kasutamisel toetada. Põlluraamatu kasutamise juhendid leiab PRIA kodulehelt. Tulemas on ka veebiseminarid, mille kohta leiab infot PRIA kodulehelt, infokirjast ja sotsiaalmeedia kanalitest.

Põlde ja pärandniidu alasid saab pindalatoetuste taotlemiseks e-PRIAs ette valmistada

e-PRIA põldude haldamise teenus on põldude piiride joonistamiseks ja muutmiseks alates aprillist avatud aastaringselt. Just nüüd on õige aeg hakata üle vaatama 2024. aasta pindalatoetuste taotlusele minevaid põlde ja pärandniidu alasid.

Mida tähele panna?

  • Kui pindalatoetusi on varasemalt taotletud, kuvab teenus kasutajale eelmise taotlusaasta põlde ja pärandniidu alasid. Taotlejal tuleb üle vaadata, kas sel aastal haritakse maid samades piirides ja millised on sel aastal kasvatatavad kultuurid. Vajadusel tuleb teha muudatused.
  • Toetusi saab taotleda vaid maadele, mille osas taotlejal on kehtiv kasutusõigus.
  • Pindalatoetuse taotlust veel esitada ei saa. Täpne vastuvõtu alguse kuupäev selgub pärast seadusandluse täpsustumist ja võimalike täienduste vajaduse ning tehnilise keerukuse selgumist. Info taotlusvooru avanemise algusaja kohta avaldatakse hiljemalt 24. aprillil PRIA kodulehel.
  • Kuna teenus jääb aastaringselt avatuks, siis peab arvestama, et kõik teenuses olevad kaardikihid ei pruugi olla veel uuendatud. Uuendamisel on näiteks rohumaade vanuse kiht. Seetõttu palume taotluse esitamisel kõik süsteemi teated ja info kindlasti üle vaadata.

Põldude haldamise teenuse ja e-põlluraamatu osas saab abi küsida, helistades PRIA põldude registri infotelefonil 737 7660.

 

Loodud tehisintellekti abil ∙ April 23, 2024 at 9:04 AM