Piirkonnapolitseinik: kätepesu kõrval ei tohi unustada ka küberhügieeni

Viimased kuud on meie inimestele olnud keerulised ning erakordne aeg on meid mitmel rindel proovile pannud. Nii jäid koolist koju meie lapsed, kes suunati distantsõppele ning veetsid mitu kuud suurema osa oma päevast digimaailmas. Samas jäid kodukontoristesse ka nende vanemad, kel oli võimalik oma tööülesandeid distantsilt teha. Paraku võttis erakordne aeg mõnelt sootuks töö ning hakkamasaamiseks tuli eneses leida uusi oskusi ning väljundeid. Eriskummaliseks muutus ka ostlemine ja vajaliku kraami hankimine, sest kauplused ja ettevõtted sulgesid oma uksed ning paljud neid enam peale eriolukorda ei avanudki. Ka omavaheline suhtlemine ja teised argipäevased toimetused kolisid ära internetti ja on seal suuresti tänaseni.

Ja pole ka ime, sest inimesed tunnevad end internetis toimetades mugavalt, suisa anonüümsena, mistõttu suheldakse üksteisega ehk isegi avatumalt ja enese kohta jagatakse avameelselt infot. See kõik on aga üdini petlik, sest tegelikult jääb igast sõnumist, pildist või teost veebis jälg. Arvuti taga istudes sa ei näe, kes on teisel pool ekraani, mistõttu ei saa ei vestluses ega erinevaid tehinguid tehes päris kindel olla, kes seal teisel pool ekraani on. Eriti tasuks valvas olla internetituttavatega, kellega sa pole väljaspool virtuaalmaailma kohtunud. Teisel pool ekraani võib halvemal juhul olla kurjategija.

Küberturvalisus sõltub iga arvuti- ja nutiseadme kasutaja teadlikkusest ja oskustest virtuaalmaailmas ohte tajuda sarnaselt füüsilisele maailmale. Nii nagu kodust lahkudes lukustame enda järel ukse või enne sõiduteele astumist vaatame paremale ja vasakule, niisamuti tuleb iga oma liigutus läbi mõelda  kübermaailmas. Kõige lihtsam viis ennast küberkurjategijate ja -kiusajate eest kaitsta on kasutada turvalisi paroole ja hoida oma isiklikke andmeid. Samuti tuleb vältida tundmatute veebilehtede külastamist ja e-postiga saadetud linkide ja manuste avamist, kuna sellega võib kaasneda oht kasutaja- ja krediitkaardi info sisestamiseks õngitsuslehele või arvuti nakatumine pahavaraga, mis arvutis olevad andmed krüpteerida võib.

Kuivõrd õppeaasta on selleks korraks ühelpool ja lastel nüüd kordades enam vaba aega käes, mida nad ilmselt suurest harjumusest netimaailmas veetma hakkavad, siis palun tuletage neile turvalise netikäitumise reeglid suvepuhkuse hakul meelde.

Turvalise netikäitumise põhireeglid:

• Kasuta erinevates keskkondades erinevaid tugevaid paroole
  • Uuenda oma paroole regulaarselt ja ära jaga neid teistega
  • Ära avalikusta oma isiklikke andmeid
  • Ära ava tundmatuid kirju, linke ja manuseid
  • Ära aktsepteeri tundmatute kasutajate sõbrakutseid
  • Ära jaga endast paljastavaid pilte või videosid võõrastele või juhututtavatele
  • Vaata üle oma sotsiaalmeedia profiili seaded ning veendu et Su seinal olevad postitused on nähtavad ainult sõbralisti liikmetele
  • Avalikust arvutist ja nutiseadmest (näiteks telefoniesindused) logi pärast kasutamist alati välja
  • Uuenda oma arvuti ja nutiseadmete tarkvara
  • Paigalda oma arvutisse ja nutitelefoni viirusetõrje
  • Tee oma andmetest regulaarselt tagavarakoopiaid

Püsige terved, toimetage netis ikka targalt ja nautige suve!

Andrus Väits
piirkonnapolitseinik