« Tagasi

Liiklemine talvel

Eestis on neli aastaaega ja sellest johtuvalt peame liiklema väga erinevates tee- ja ilmastikuoludes.
Selle aasta talv pakub kuhjaga väljakutseid nii jalakäijatele kui ka autojuhtidele, ja ka „hulljulgetele" jalgratturitele. Mida saame ise teha, et need väljakutsed võimalikult kergelt ületada?
 
Soovitused jalakäijale ja jagratturile
 
1. Kuna pimedat/hämarat aega on praeguses päevas väga palju, siis tee oma ohutuse huvides end autojuhtidele võimalikult nähtavaks, taustast eristuvaks – eelista erksavärvilist riietust, pane külge mitu helkurit, nt kummalegi keha poolele üks. Veendu, et sinu helkurid on juhile hästi nähtavad, et need ei jää käe või koti või hõlma alla varju. Enne kui astud uksest välja keeruta ennast peegli ees. Kui terve ringi vältel näed oma helkureid peeglist, siis on hästi.
 
2. Kasuta lisaks helkurile ka muid enda nähtavaks tegemise võimalusi – helkurmaterjalist poekott ja seljakott, traksid, vihmavari, kindad, jope, saapapaelad jne. Käsitööpoed müüvad helkurniiti ja -lõnga millest saab teha nt mütse, salle, kindad jne. Poodides on müügil ka helkuraerosoole kangale, metallile ja lemmikloomadele mida on mugav pihustada nt jalgrattaraamile, lapsevankri ratastele, rõivastele,  jalatsitele, seljakotile, kiivrile jne. Veel on olemas eri kuju ja suurusega helkurkleebised, kangale triigitavad helkurkangast kujundid, helkurteip. Avastamist ootavad veel helkurprossid ja käsitööhelkurid, LED-kõrvarõngad, helkurribadega kodumaine rõivadisain ja palju muud põnevat. 
Jalgratturina veendu, et sinu rattal on ees valge ja taga punane helkur ning tuli ja kodarahelkurid. Puhasta need kindlasti enne sõitma minekut ära. Kas teadsid et jalgratta kodaratele on olemas efektsed, lihtsalt paigaldatavad sertifitseeritud pulgad, mis helgivad 360 kraadi?!
 
 
3. Kui teed on libedad, siis on oht libastuda ja kukkuda. Selle vastu aitavad spetsiaalsed libisemisvastased tallad (naeltallad/jääkassid), mida on lihtne saabastele peale tõmmata. Sellisest kingitusest tunneksid kindlasti rõõmu väärikamas eas pereliikmed. 
 
4. Lapsevanemad, tehke paremini märgatavaks ka lapsevankrid ja -kärud – spetsiaalsed lapsevankritele mõeldud helkurid või helkurribad külge, helkurkleebised nt ratastele, helkurmaterjalist või -ribadega vihmakate. 
 
5. Kelgutamine ja lapse kelgul vedamine on toredad tegevused, kuid ka neid tehes tuleb mõelda ohutusele. Veendu, et kelk oleks autojuhtidele nähtav – ka kelgule võib kleepida külge helkureid ja helkurribasid. Eriti oluline on see teeületusel.
Lumi, hanged, jää ja libedus võivad muuta sõiduteeäärsetel kõnniteedel laste kelgul vedamise omamoodi ohtlikuks – sõiduta last vaid kõnniteel kust kelk ei saa sõiduteele libiseda või ümber minna nii, et laps kukub sõiduteele. 
 
6. Hoolitse ka oma lemmiklooma eest – poodides on müügil erinevaid lemmikutele mõeldud helkurtrakse, vilkureid, LED-tuledega ja laetavaid kaelarihmu ning helkurmaterjalist veste ja ripatseid. Oma lemmiku nähtavaks tegemine on oluline, et teda näeksid nii autojuhid kui ka kergliiklejad. 
 
7. Kui teede ääres on kõrged lumehanged, siis arvesta, et jalakäijana on autojuhil sind nende varjus raskem märgata. Eriti aktuaalne on see just laste puhul – lapsevanemad, palun rääkige sellest oma lastele.
 
Soovitused autojuhile
 
Et saaksid nautida sõitu nii päikselise ilma kui ka kottpimedusega, lisaks veel talvele omase lume, lörtsi ja jääteega, valmistu ette nii:
 
1. Varu aega ja stardi sihtkohta aegsasti. Sõit olgu pigem rahulik ja turvaline, kui et hilinemise hirmus kiirustamine. Kui teeolud ja nähtavus on aga väga halvad ning sõitu saab järgmisele päevale edasi lükata, siis otsusta pigem viimase kasuks. 
Teeoludega saad eelnevalt tutvuda siin: www.tarktee.ee ja www.transpordiamet.ee/teeilmajaamad-ja-kaamerad 
 
2. Hoia tee- ja ilmastikutingimustele vastavat piisavat pikivahet, mis võimaldab vältida otsasõitu ees ootamatult pidurdanud või seisma jäänud sõidukile. Asulavälisel teel on selleks vähemalt 3 sekundit. Siis jääb ootamatustele reageerimiseks piisavalt maad. NB! Talvel on veel omane musta jää tekkimine, mida ei pruugi kohe märgata.
Sõiduki peatumisteekond maanteekiirustel:
 
Jätta välja jalakäija hukkumise tõenäosus. 
 
3. Eestis on 1. detsembrist kuni 1. märtsini lubatud sõita vaid spetsiaalselt talvisteks oludeks mõeldud naast- või lamellrehvidega, mille mustri jääksügavus on minimaalselt 3 mm. Veendu, et sinu auto talverehvid on piisava mustrisügavusega. Hooaja alguses võiks mustrit järel olla vähemalt 5–6 mm. 
Kas teadsid, et meil võib kasutada ainult neid lamellrehve, millel on kolme mäetipu ja lumehelbe märgis?
 
4. Kontrolli aeg-ajalt, kas kõik sinu sõiduki tuled töötavad. Kõige lihtsam viis tulede kontrollimiseks on suunata valgusvihk siledale pinnale, nagu hoone sein või uks, ning kui laternate valgusvihu kõrgus on ühesugune, siis on tuled korras. Juhul kui need näitavad erinevalt, tuleb lasta tuled korda teha. Autot puhastades kanna erilist hoolt just tulede puhtuse eest – juhi nähtavust halvendab kõik mis on tuledele pidama jäänud - pori, lumi ja jää .
 
5. Puhasta auto aknad nii seest kui väljast. Auto sisemise niiskuse ja aknaklaaside jäätumise vastu pakub leevendust spetsiaalne salongi niiskuseimaja. Väga lihtsalt annab akendelt niiskust eemaldada mikrofiiberlapiga. 
 
6. Kaitse lukke ja tihendeid jäätumise eest. Uste lukke tuleb aegajalt õlitada, et need töötaks. Tihendeid määri silikooniga, et need ei jäätuks. Hea nipp – kui midagi on kinni jäätunud, siis kõige kiirem ja käepärasem vahend selle sulatamiseks on talvine klaasipesuvedelik. Hoia alati pagasiruumis üks kanistritäis varuks!
 
7. Veendu, et sul on autos olemas ohutusvest, jääkaabits ja pika varrega hari. Ka paar sooje kindaid, puksiirköis, taskulamp, lühikese varrega labidas, joogivesi ja pakk pähkleid ei teeks paha.
 
8. Kui sõidu ajal tee- ja ilmastikuolud muutuvad – nähtavus jääb nt tuisu tõttu pea olematuks, siis jää pigem mõneks ajaks seisma. Nt sirge lõigu teeserva või bussipeatuse boksi (lülita kindlasti sisse ohutuled) või veel parem keera sisse mõnda parklasse. Jätka sõitu kui oled veendunud selle ohutuses.